अर्जुनधाराधामको महिमा

पर्यटन बजार१६ असार २०७८, बुधबार मा प्रकाशित

अर्जुनधाराधामको महिमा

पूर्वको पशुपतिनाथ नामले चिनिने झापाको अर्जुनधारा–जलेश्वरधामको महत्व व्यापक छ । बिर्तामोडको मुक्ति चोकबाट ५ किलोमिटर उत्तरमा रहेको अर्जुनधारा–जलेश्वरधाम झापाको मात्र नभएर देशकै प्रमुख धार्मिक पर्यटकीय क्षेत्रमध्ये एक हो ।

अर्जुनधाराधामको ऐतिहासिक पृष्ठभूमि महाभारतको कथासँग जोडिएको छ । महाभारतको कथासँग इतिहास जोडिएको अर्जुनधारा–जलेश्वरधाममा अर्जुनले वाण हानेपछि पानी निस्किएर पोखरी बनेको विश्वास गरिन्छ । त्यहाँ रहेको पोखरीमा गाईले पानी पिउन लागेको प्रतिमाले पनि पर्यटकलाई मोहित पार्छ । यहाँ प्रत्येक वर्ष बालाचतुर्दशी, शिवरात्री र साउन महिनाको प्रत्येक सोमबार ठूलो धार्मिक मेला लाग्ने गरेको छ ।

२०५५ सालमा हुलाक टिकटमा समेत चित्राङ्कित गरिएको अर्जुनधारा धाममा नेपाल, भारत, भुटान, बङ्गलादेशलगायत पश्चिमी देशका लाखौँ धार्मिक पर्यटक आउँछन् । धामका अध्यक्ष नवीन गट्टानीका अनुसार यहाँ बर्सेनी लाखौँ धार्मिक पर्यटक आउने गरेका छन् । यहाँ शिव, नाग, हनुमान र सरस्वती आदि देवीदेवताका मूर्ति, यज्ञकक्ष, धार्मिक कार्यक्रम वाचन तथा स्रोताकक्षको निर्माण गरिएको छ ।

Facebook Comment

छुटाउनुभयो कि?