भारतीय पर्यटकको भरमा पोखरा !

पर्यटन बजार६ असार २०७९, सोमबार मा प्रकाशित

भारतीय पर्यटकको भरमा पोखरा !

असार ६,पोखरा- भारतीय नम्बर प्लेटका सवारी अचेल लेकसाइडलगायत पोखराका अन्य बजारमा बग्रेल्ती भेटिन्छन् । कार, जिप, भ्यानजस्ता साना सवारी र ठूला बसमा समूहमा आउने भारतीय पर्यटकको चहलपहलले लेकसाइड गुल्जार छ ।

कोरोना महामारीले झन्डै दुई वर्ष सुस्ताएको पोखराको पर्यटनमा हाल भारतीय पर्यटकको आगमनले राहत मिलेको व्यवसायीले बताएका छन् । गर्मी छल्न भारतका सीमावर्ती सहरबाट आउने पर्यटकको संख्या बढी छ । तेस्रो मुलुकका पर्यटकको आगमन कम हुने समयमा भारतीय पर्यटकको उपस्थितिले पर्यटन व्यवसायी उत्साहित छन् । ‘अफ सिजन’ मा भारतीय पर्यटकको आगमनले पर्यटन व्यवसाय भरथेग गरेको व्यवसायीको भनाइ छ ।

गत जेठमा भारतीय र आन्तरिक पर्यटकले पोखराका ८० प्रतिशत होटल भरिएको होटल संघ पोखराका अध्यक्ष लक्ष्मण सुवेदीले जनाए । भारतका उत्तरप्रदेश र बिहारका सहरबाट धेरै पर्यटक पोखरा आएका छन् । पोखरा हुँदै मुक्तिनाथ जाने भारतीय पर्यटकले २–३ रात पोखरामा बिताउँछन् । ‘अहिले भारतीय पर्यटकको आगमन देख्दा आगामी सिजनमा पर्यटन पुनरुत्थान हुन्छ भन्ने आशा लिएका छौं,’ उनले भने, ‘युरोपेली पर्यटकको आगमन पनि सुरु भएकाले संकेत राम्रो छ ।’ पृथ्वी राजमार्ग र मुग्लिङ–नारायणगढ सडकमा आएको पहिरोपछि भने असार पहिलो साता भारतीय पर्यटकको आगमनमा केही कमी आएको उनले बताए ।

पोखरा आउने भारतीय पर्यटक फेवातालमा डुंगा चढ्न, प्याराग्लाइडिङ गर्न, वरपरका पर्यटकीय स्थलको भ्रमण गर्न रुचाउँछन् । नयाँ गन्तव्यका रूपमा रहेको पुम्दीकोटको शिव मूर्ति र सराङकोट पुग्ने अन्नपूर्ण केबलकार पनि भारतीयको रोजाइमा पर्ने गरेको छ । पहिला जस्तो खर्च गर्ने भारतीय पर्यटक भने कम भएको रेस्टुरेन्ट एन्ड बार एसोसिएसन नेपाल (रेबान) पोखराका अध्यक्ष लक्ष्मण बरालको भनाइ छ । ‘संख्यामा वृद्धि भएको छ, जसले गर्दा होटल, रेस्टुरेन्ट र साहसिक गतिविधि चलायमान भएका छन्,’ उनले भने, ‘कोरोना महामारीको यो अवस्थालाई सुखद नै मान्नुपर्छ ।’

पोखराबाट हाल भैरहवा, नेपालगन्ज, धनगढी, सिमरा र जनकपुरमा सीधा हवाई सेवा सञ्चालनमा छ । सुनौली नाका हुँदै भैरहवाबाट हवाईमार्ग हुँदै पोखरा भित्रिने भारतीय पर्यटकको संख्यामा वृद्धि भएको नेपाल एसोसिएसन अफ टुर्स एन्ड ट्राभल्स एजेन्ट्स (नाट्टा) गण्डकीका अध्यक्ष हरिराज अधिकारीले बताए । सीमा नजिकका विमानस्थलबाट हवाईमार्ग हुँदै पोखरा आउने यात्रुमध्ये ६० प्रतिशत भारतीय रहेको उनको भनाइ छ । ‘पहिरो गएर राजमार्ग अवरुद्ध भइरहँदा खर्च गर्ने पर्यटक आउन मान्दैनन्,’ उनले भने, ‘विराटनगर, सिमरा र जनकपुर नियमित हुने र भद्रपुरबाट पनि सीधा उडान सुरु हुने हो भने भारतीय पर्यटकको आगमनमा अझै वृद्धि हुन्छ ।’ तारा एयरको जहाज दुर्घटनापछि पोखरा–जोमसोम उडान रोकिएकाले पनि मुक्तिनाथ जान चाहने भारतीय पर्यटकले स्थलमार्ग रोजिरहेको उनले जानकारी दिए ।

होटल संघ पोखराले हरेक वर्ष भारतका सीमावर्ती सहरमा पुगेर प्रवर्द्धनात्मक कार्यक्रम ‘चलिए पोखरा’ गर्दै आएको छ । पोखरा पर्यटन परिषद्ले भारतमा हुने बंगाल ट्राभल मार्टलगायत विभिन्न पर्यटनसम्बन्धी मेलामा पोखराको प्रवर्द्धन गरेको छ । पोखराकै प्रवर्द्धन गर्न पर्यटन व्यवसायी युवाको समूह ‘डुलुवा’ एकमहिने भारत यात्रामा छ । जेठ २२ मा यात्रा थालेको डुलुवा समूहमा १९ युवा छन् । उक्त टोली नेपालको महेन्द्रनगरबाट भारतको अमृतसहर, कश्मीर, कार्गिल, लद्दाख, मनाली, सिमला, देहरादुन, नैनीताल, हलपुर हुँदै बुटवलबाट फर्किनेछ । पोखराका साहसिक गतिविधिको प्रवर्द्धन भारतीय सहरमा गरिरहेको टोली प्रमुख एवं प्याराग्लाइडिङ पाइलट योगेश भट्टराईले बताए ।

Facebook Comment

छुटाउनुभयो कि?