आन्तरिक उडानले पोखराका पर्यटन व्यवसायी खुसी

पर्यटन बजार१८ आश्विन २०७७, आईतवार मा प्रकाशित

आन्तरिक उडानले पोखराका पर्यटन व्यवसायी खुसी

असोज १८, पोखर। कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) संक्रमण जोखिमका कारण रोकिएको आन्तरिक उडान ६ महिनापछि सोमबार देखि सुरु भएको छ । उडान खुलेसँगै पोखरा विमानस्थलमा चहलपहल सुरु भयो ।

पहिलो दिन बुद्ध एयर र यति एयरले काठमाडौंबाट पोखराको लागि २–२ उडान भरेका छन् । बुद्ध एयरको जहाज ६ महिनापछि ५ बच्चासहित ५६ यात्रु बोकेर पोखरा विमानस्थलमा बिहान ८ बजेर ४५ मिनेटमा पहिलो पटक उत्रिएको हो । आन्तरिक उडान सुरुसँगै लामो समयसम्म रोकिएका यात्रुहरु पनि खुसी भएका छन् भने पोखराका पर्यटन व्यवसायी उत्साहित बनेका छन् ।

बुद्ध एयरका पोखरास्थित स्टेशन इञ्चार्ज गौतम बरालले कुल ७२ सिटे जहाजमा आवश्यक स्वास्थ्य सुरक्षा मापदण्ड अपनाउँदै पहिलो जहाज ५६ यात्रु लिएर पोखरा आएको बताए । सोही जहाज पुनः काठमाडौंका लागि ९ बजेर ४५ मिनेटमा ५८ यात्रु बोकेर उडेको हो । यात्रुको चाप हेरेर आगामी दिनमा विस्तारै उडान संख्या बढाउँदै जाने गौतमले बताए । त्यस्तै, बुद्धपछि काडमाडौंबाट पोखराका लागि यति एयरलाइन्सले उडान भर्‍यो । ३० सिट क्षमतामा सबै सिट भरिएको थियो।

यता, पोखरा नागरिक उड्डयन कार्यालयका सूचना अधिकारी देवराज सुवेदीका अनुसार प्राधिकरणको अनुमतिसँगै कोरोना भाइरसविरुद्ध आवश्यक स्वास्थ्य सुरक्षा मापदण्ड अपनाएर उडान थालिएको हो । उनका अनुसार विगतमा हवाइजहाज, हेलिकोप्टर र अल्ट्रालाइट गरी एक सय वटासम्म उडान हुने गरेकोमा हाल २५ प्रतिशतमात्र उडान हुने बताए । विगतमा पोखरा विमानस्थलबाट काठमाडौं, भैरहवा, भरतपुर, विराटनगर, जोमसोमका लागि हवाइजहाजमात्रै सरदर ४० उडान हुन्थ्यो ।

नेपाल नागरिक उड्डयन प्राधिकरणले स्वास्थ्य सुरक्षाका मापदण्ड निर्धारण गरी उडान गर्न एयरलाइन्सहरुलाई अनुमति दिएसँगै करिब २५ प्रतिशत संख्यामा उडान भर्न थालिएको हो ।

यसैबीच, वायु सेवा संचालक संघ, नेपालका अध्यक्ष क्या.रामेश्वर थापाले वायु सेवाहरुले ६ महिनायता १० अर्बभन्दा बढी आर्थिक नोक्सानी बेहोरेको बताए । उनले नेपालको पर्यटन क्षेत्र ९० प्रतिशत विदेशी पर्यटकहरुमा आश्रित रहेको भन्दै वायुसेवाहरु पनि विदेशी पर्यटककै भर रहेकोले आन्तरिकसहित विस्तारै विदेशी पर्यटकको लागि पनि उडान खुला गर्नुपर्ने बताए ।

विमानस्थलको भीड व्यवस्थापन तथा माग आधारमा उडानको कोटा निर्धारण गरिएको छ । उडान गर्दा यात्रुले अनिवार्य रुपमा मास्क प्रयोग गर्नुपर्ने छ । विमानस्थलभित्र वास प्वाइन्ट राख्नुपर्ने छ भने फेसशिल्ड समेत विमान कम्पनीले यात्रुलाई उपलब्ध गराउनुपर्नेछ । जसको लागत यात्रुको टिकटमै जोडिएको हुन्छ।

कोरोना भाइरसको संक्रमणसँगै सुरु भएको लकडाउनले बन्द रहेको आन्तरिकतर्फको नियमित उडान खुले पनि अवस्था हेरी हाललाई न्यूनतम संख्यामा मात्रै उडान सञ्चालन गर्ने वायुसेवा कम्पनीहरूले जनाएका छन् ।

भदौ १ देखि नै आन्तरिकतर्फका उडान खोल्ने तयारी भए पनि विमान कम्पनीहरूले क्षमताअनुसार यात्रु बोक्न नपाउने सरकारी सर्तका कारण उडान रोकेका थिए । नागरिक उड्डयन प्राधिकरणका प्रवक्ता राजेन्द्रकुमार क्षत्रीका अनुसार यात्रु चाप भएको क्षेत्रमा उडान भर्ने गरी विमान कम्पनीहरूले अनुमति पाएका छन् ।

यसैबीच, यती एयरलाइन्सले आन्तरिक पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि देशका महत्वपूर्ण पर्यटकीय गन्तव्यमा सस्तो मूल्यमा प्याकेज सार्वजनिक गरेको छ । कम्पनीले स्थापनाको २२ औँ वार्षिकोत्सवका अवसरमा सरकारले घोषणा गरेको देश दर्शन कार्यक्रमलाईसमेत मध्यनजर गर्दै आन्तरिक पर्यटनका प्याकेज बनाएको हो । यती एयरलाइन्सका प्रमुख कार्यकारी अधिकत (सिइओ) अनोज रिमालले नयाँ परिस्थितिमा आन्तरिक पर्यटनलाई चलायमान बनाउन कम्पनीले आकर्षक प्याकेज ल्याएको बताए । उनले लामो प्रतिवन्धपछि खुला भएको हवाई तथा पर्यटनलाई गतिशील बनाउन यी प्याकेज सहयोगी बन्ने विश्वास व्यक्त गरे । आन्तरिक पर्यटन प्रवर्द्धन गरी गतिविधि सूचारु गर्ने लक्ष्यसहित अक्टोवर २०२० बाट लागू हुने गरी प्याकेज बिक्री थालिएको छ । हाल यतिले पोखरा, एभरेष्ट ट्रेल, मुक्तिनाथ, घान्द्रुक, चितवन र रारालाई लक्षित गरी प्याकेज बनाएको जनाएको छ ।

सरकारले सार्वजनिक तथा पर्यटकीय सवारी र आन्तरिक उडान खोल्ने निर्णयको स्वागत गर्दै पोखरा पर्यटन परिषद्ले खुसी व्यक्त गरेको छ । परिषद्ले सोमबार विज्ञप्ति जारी गरी असोज २ देखि नै पोखराका होटल, रेष्टुरेन्ट, ट्राभल, ट्रेकिङ लगायत अन्य पर्यटकीय गतिविधिहरु सुचारु भएको जनाएको हो । सरकारले तोकेका स्वास्थ्य तथा सुरक्षाका मापदण्डहरुको पूर्ण पालना गरी यहाँका पर्यटकीय गतिविधि सुचारु गरिएको जनाइएको हो ।

Facebook Comment

छुटाउनुभयो कि?